SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Ask 6122187
*
nr 612 2187
Ask
Silver, CGH, 1933, längd: 13
Kondition: graverad
Utrop:
300 kr
Såld:
450 kr
Sista tid för bud online:
måndag 30 november 2009
kl 17:37:12
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/11 11:51:53
1
400 kr
30/11 09:41:42
2
350 kr
30/11 16:51:00
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Märthaskolan
"Märtis", Märthaskolan, öppnades i Stockholm 1927 och räknades tillsammans med NK:s Franska som landets två finaste beställningsateljéer.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ask cgh silver ädelmetall
-
6516 Ask
+ skulptur, ”groda”, höjd: 4-15 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 18:05
-
6543 Ask
pietra dura, fågel, 14,5x10
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 20:53
-
6537 Blyerts
Augusta Askergren. Signerad, daterad 1860, Rinkest..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 18:54
-
6356 Fat
Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta ..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 18:30
-
6512 Fåtöljer
Ett par, Markku Pakkanen, "Harlekiini", Asko, etik..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 19:17
-
6555 Hatt
”Bicorn” Ericsson, Stockholm, i ask. Längd: 50 (ask)
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 19:27
*
Ask
Kondition: graverad
nr 612 2187
Ask
Silver, CGH, 1933, längd: 13
Kondition: graverad
| Utrop: | 300 kr |
|---|---|
| Såld: | 450 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 30 november 2009 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 27/11 11:51:53 | 1 | 400 kr |
| 30/11 09:41:42 | 2 | 350 kr |
| 30/11 16:51:00 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Märthaskolan
"Märtis", Märthaskolan, öppnades i Stockholm 1927 och räknades tillsammans med NK:s Franska som landets två finaste beställningsateljéer.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Märthaskolan
"Märtis", Märthaskolan, öppnades i Stockholm 1927 och räknades tillsammans med NK:s Franska som landets två finaste beställningsateljéer.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ask cgh silver ädelmetall
-
6516 Ask
+ skulptur, ”groda”, höjd: 4-15 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 18:05 -
6543 Ask
pietra dura, fågel, 14,5x10
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 20:53 -
6537 Blyerts
Augusta Askergren. Signerad, daterad 1860, Rinkest..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 18:54
-
6356 Fat
Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta ..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 18:30 -
6512 Fåtöljer
Ett par, Markku Pakkanen, "Harlekiini", Asko, etik..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 19:17 -
6555 Hatt
”Bicorn” Ericsson, Stockholm, i ask. Längd: 50 (ask)
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 19:27



